مقالات

عکاسی از بنای تاریخی

عکاسی از بناهای تاریخی از جمله مواردی است که در طول پیدایش این حوزه بسیار قابل توجه بوده است یعنی در هر دوره و زمانی بسیاری از عکاسان علاقمند به ثبت عکس از ابنیه های تاریخی بودند تا به صورت مستند آنها را نگهداری کرده و برای نسل های آینده به یادگار بگذارند زیرا شاید روزگاری این بناها از بین بروند و فقط عکس آنها به جای بماند که بسیار سند معتبر و‌ با ارزشی خواهد بود.
بناهای تاریخی معرف زندگی مردمان هر کشوری است و اکثر این بناها به صورت جهانی به ثبت رسیده اند و ارگان های بسیاری برای حفظ و نگهداری آنها در تلاش هستند. بناهای تاریخی هر کشوری عبارتند از قلعه ها، بناهای مذهبی مانند مساجد، کلیساها، عمارت هاو کاخ ها و … که ثبت عکس از آنها برای هر عکاسی بسیار هیجان انگیز و جذاب است.
موضوع مهم در عکاسی از بناهای تاریخی این است که باید عکاس بسیار ماهرانه این عکس ها را ثبت کند زیرا آن عکس باید نشان دهنده ی نوع تفکر سازنده بنا، نشان دهنده ی ابهت بنا و در کل پکیج کاملی از آن سوژه باشد تا ببننده را به خود خیره کند زیرا این عکس ها در بسیاری از نمایشگاه های بین المللی به نمایش گذاشته می شود و معرف کشوری است که این بنا در آن ساخته شده است.

 

 

تکنیک های عکاسی از ابنیه تاریخی

بسیاری از افراد علاقمند به سبک عکاسی از ابنیه تاریخی هستند و تمایل دارند این سبک را به صورت تمام و کمال آمورش ببینند به همین علت در این مقاله اطلاعاتی را در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

اطلاع پیدا کردن از فکر سازنده بنا و هدف او از ساخت بنا

مطمئنا اگر فردی برای گشت و گذار و تفریح هم از یک بنای تاریخی دیدن کند دوست دارد از گذشته و چکونگی به وجود آمدن بنا اطلاعات کسب کند که البته بیشتر این بناها دارای یک راهنما برای شرح وقایع بنا هستند و بسیاری هم دارای نوشته هایی در هر قسمت هستند که این موارد را توضیح داده است. حالا شما در جایگاه یک عکاس می توانید پس از کسب اطلاعات درباره ی بنا یک عکس ماندگار از آن را ثبت کنید. زیرا هنگامی که شما از تفکر سازنده ی بنا و بخش های برجسته آن مطلع می شوید می توانید تمام آن را در عکس خود جای دهید اینکه پس از کسب اطلاعات شما باید عظمت و شکوه بنا را به تصویر بکشید و یا قدمت و نقش و نگار های ریز آن را بسیار موضوع حائز اهمیتی است.
پس نتیجه می گیریم برای عکاسی از بناهای تاریخی ابتدا باید از گذشته ی آن بنا و افرادی که در ساخت آن دخیل بودند و افکارشان مطلع شوید.

توجه به نور در زمان عکاسی از بناهای تاریخی

به طور کلی نور در عکاسی جز جدایی ناپذیر این حرفه است و در عکاسی تاریخی هم بسیار موضوع مهمی است اینکه عکاس بتواند در یک شرایط نوری مناسب عکس را ثبت کند باعث درست دیده شده زوایا و قسمت های مختلف بنای تاریخی در عکس می شود اینکه کنتراست عکس را بتوانید کنترل کنید باعث نتیجه ی عالی کار خواهد شد که یکی از راه های کنترل نور در عکاسی از بناهای تاریخی و یا هر سوژه دیگری عکاسی HDR است.
البته ثبت عکس از یک بنای تاریخی در زمان های مختلف بسیار جذاب خواهد بود اینکه شما در شب و یا در هوای بارانی و ابری از یک بنا عکس بگیرید زوایای مختلفی از آن را برای بیننده به تصویر می کشید که جذابیت های خاص خود را دارد مثل صبح زود که یک نور نرم همراه با خلوتی و آرامش را به همراه دارد و یا ثبت عکس از یک کلیسا در تاریکی شب ‌هوای مه آلود و طوفانی بسیار هیجان انگیز می باشد. تنها توصیه ما به شما این است که از شرایط نوری مختلف در هنگام عکاسی از بناهای تاریخی غافل نشوید که خود یک خلاقیت در عکاسی محسوب می شود.

نمایش عظمت بنای تاریخی و نوع معماری آن در عکاسی

در عکاسی از بناهای تاریخی به زوایا و کادرها باید توجه کرد و اینکه بتوان عکس را از کادری گرفت که همه ی عظمت بنا به رخ بیننده کشیده شود بسیار موضوع مهم و تاثیرگذاری خواهد بود، از آنجایی که در معماری و ساخت بناهای تاریخی از قانون تقارن پیروی شده است اینکه عکاس بتواند نقطه تقارن بنا را پیدا کرده و با کادربندی درست عکس را ثبت کند بسیار خروجی جذابی خواهد داشت.

عکاسی از داخل بناهای تاریخی

از آنجایی که بناهای تاریخی شامل بخش های مختلفی هستند عکاسی از هر بخش به صورت جداگانه به معرفی کامل بنا کمک می کند. عکاسی از داخل بنا سختی هایی بیشتری را برای عکاس به همراه دارد که از جمله این سختی ها نبود نور طبیعی، وجود نورهای غیر طبیعی و در مواردی نبود فضای کافی برای ثبت عکس با کادر درست است. که برای برطرف کردن این موارد عکاس باید مدت زمان طلایی نور و به اصطلاح گلدن تایم عکاسی از آن بنای تاریخی را بشناسد که در این مورد تنظیم وایت بالانس در هنگام عکاسی بسیار مهم است و از وسایلی نظیر سه پایه برای کادر بندی درست کمک بگیرد زیرا رعایت کردن این موارد باعث به ثبت رسیدن عکس جذاب از قسمت داخلی بنای تاریخی خواهد شد.
خانه های قدیمی معمولا شامل، سر در ورود، درب ورودی، ایوان، حیاط، دالان ها، هشتی ورودی، اتاق های متعدد، حوض و زیر زمین بودند که عکاسی از هر یک از این بخش ها جذابیت خاص خود را دارد.

 

 

 

عکاسی در غروب خورشید

برای عکاسی از بنای تاریخی در زمان غروب خورشید و به اصطلاح ثبت عکس ضد نور باید بنا را بین خود و آفتاب قرار دهید و فلاش دوربین خود را خاموش کرده و نور تصویر را بر اساس نور طبیعی آسمان تنظیم کنید که البته کی توانید اسن عکس را کنی بعد تر از غروب آفتاب و نزدیک به شب انجام دهید که آن هم خروجی جذابی به شما خواهد داد. فقط به این نکته توجه کنید که برای عکاسی در این شرایط باید از سه ‌پایه کمک بگیرید از دیافراگم باز و ایزوی پایین استفاده نمایید.
به این نکته نیز توجه داشته باشید که در هر حرفه ای خلاقیت باعث جذاب تر دیده شدن آن خواهد شد که عکاسی از جمله حرفه هایی است که با ایده های جذاب و خلاقیت عکاس عکس به ثبت رسیده را بسیار با ارزش و خاص خواهد بود در نتیجه در هنگام عکاسی از بناهای تاریخی به این نکته توجه کنید و زوایای عکس را به خوبی در نظر بگیرید. برای آشنایی بیشتر شما با این موضوع یک مثال می زنیم مثلا شما می خواهید از یک ستون در بنای تاریخی عکس بگیرید مطمئنا کوچکترین ستون ها هم از قد شما بلندتر خواهند بود در نتیجه در کنار آن ایستادن و گرفتن دوربینتان به سمت بالای ستون باعث جذاب تر شدن عکس خواهد شد و کادر جدیدی به شما خواهد داد در نتیجه خلاقیت را دست کم نگیرید، برای شروع میتوانید از چندین منابع از عکس های متفاوت دیدن کنید تا ایده بگیرید.

نمایش بزرگی و مقیاس بنا با استفاده از اجسام و افراد

برای اینکه بتوانید اندازه و مقیاس بنا را برای ببینده ملموس کنید و در واقع اطاعاتی از این موضوع توسط عکس به او بدهید می توانید از زوایای از بنا عکس بگیرید که مردم و یا اجسامی مانند درختان و ماشین ها در آن دیده شوند تا ببیننده عکس اندازه بنا را تصور کرده و متوجه شود.

داشتن تجهیزات لازم برای عکاسی از بناهای تاریخی

اینکه شما به عنوان یک عکاس به صورت مجهز برای عکاسی از بنای تاریخی بروید بسیار موضوع مهمی است زیرا شما نمی دانید با چه قسمت هایی از یک بنا قرار است روبه رو شوید آیا به یک لنز برای عکس گرفتن از یک نقص ث‌نکاز کوچک نیاز دارید و یا نیاز به یک لنز با زاویه ی دید گسترده برای عکس گرفتن از عظمت بنای مورد نظر دارید و بسیاری از وسایل دیگر مانند فیلتر قطبی برای کاهش بازتاب های نور، و یا سه پایه برای زمان هایی که شرایط نوری نامناسب است و یا شما قصد گرفتن عکس های پانوراما را دارید. در نتیجه هر گونه وسیله ای که فکر می کنید برای ثبت عکس بهتر از بناهای تاریخی به شما کمک خواهد کرد غافل نشوید.

عکاسی از زوایای مختلف

اینکه شما بتوانید از زاویه های مختلف از یک بنا عکس بگیرید بسیار جذاب است و با اینکار افق دید گسترده تری را در اختیار ببینده قرار خواهید داد عکس گرفتن زمانی که درست زیر بنا ایستاده اید زاویه ی جدیدی را به تصویر می کشد و یا عکس از نیمه ی بنا و ادغام آن با عناصر پیرامونش بسیار جذاب است توجه داشته باشید که به هنگام مشاهده این مورد که همه ی افراد تنها از یک زاویه مشغول عکاسی از یک بنا هستند دلیل بر خوب بودن آن زاویه نخواهد بود شما باید به عنوان یک عکاس حرفه ای زوایای جدیدی از یک بنای تاریخی را به نمایش بگذارید.

از جزئیات بناهای تاریخی غافل نشوید

بسیاری از بناهای تاریخی رازهای نهانی در خود دارند که این رازها در جزئیات آن نمایان است ‌شما با عکس کردان از این جزئیات اطلاعات دقیق تری از در اختیار ببینده عکس های خود قرار می دهید و با عکاسی از این جزئیات پیشینه ی چگونگی ساخت بنا و ظرافت سازنده ی آن را در هنگام ساخت بنا به نمایش می گذارید که باعث به فکر رو رفتن افراد به محض دیدن عکس ها خواهد شد.

 

 

 

نکات مهمی که در هنگام عکاسی از بناهای تاریخی باید به آن ها توجه داشت

 

 • برای عکاسی از ابنیه تاریخی بهتر است روزهایی را انتخاب کنید که گردشگران در آن محیط کمتر در رفت و آمد باشند.
 • قبل از رفتن به هر بنای تاریخی و عکاسی از آن حتما روز قبل شرایط آب و هوایی را چک کنید.
 • سعی کنید برای داشتن یک روز خوب و گرفتن عکس های جذاب برنامه ریزی انجام دهید و تمام کارهایتان را طبق برنامه پیش ببرید.
 • موضوع مهم در عکاسی از بناهای تاریخی گرفتن مجوزهای لازم قبل از هر اقدامی است.
 • استفاده از تجهیزات با کیفیت را در عکاسی از بناهای تاریخی را فراموش نکنید.
 • سعی کنید مدت زمان حضور شما در بنای تاریخی به صورتی باشد که بتوانید در چند بازه ی نوری مختلف در طول روز عکاسی کنید.
 • برای عکاسی از نمای خارجی و کلی بنا ساعات گلدن تایم روز را از دست ندهید.
 • برای عکاسی بهتر زمان طلوع و غروب خورشید را با توحه با موقعیت بنا در نظر بگیرید.
 • برای جذاب و تاثیرگذار بودن عکس های خود بهتر است به گونه ای کادر بندی کنید که افرادی که در حال بازدید از بنای تاریخی هستند و عناصر امروزی مانند خودروها در عکس دیده نشوند.
 • عکس های بناهای تاریخی در واقع مستندات آن بنا هستند به همین علت هرگز از ادیت های سنگین و غیر واقعی برای عکس های تاریخی استفاده نکنید، زیرا همه چیز باید در این عکس وجه واقعی خود را نشان دهد.
 • هنگام عکاسی از بنای تاریخی توجه داشته باشید که با قرار دادن تجهیزاتی مانند سه پایه دوربین به بنا آسیب وارد نکنید.
 • بهتر است برای خروجی زیباتر عکس های خود قبل از اقدام به عکاسی یک بازدید کلی از بنا انجام دهید و سپس با تصور ایده های خود عکاسی را آغار کنید.
 • قبل از عکسای از بنای تاریخی بهتر است اطلاعاتی در رابطه با آن مکان کسب نمایید.
 • ترکیب بندی را در عکس های خود رعایت کنید، البته برای جذاب تر شدن عکس ها می توانید گاهی اوقات ساختار شکنی کرده و نتیجه ی زیبایی را به ثبت برسانید این موضوع به خلاقیت شما بستگی دارد که زمان درست هر به کار گرفتن هر ایده را بتوانید به درستی تشخیص دهید خلاق بودن یک ویژگی مهم برای هر عکاسی می باشد.

 

 

 

 

مزایای عکاسی از بناهای تاریخی

 • ارسال عکس ها برای سازمان یونسکو به جهت ثبت اسناد بین المللی
 • چاپ این عکس ها در کتاب های درسی دانش آموزان هر کشور برای آشنایی آنان با آثار ملی و تاریخی کشورشان
 • به کار بردن عکس ها برای جنبه ی تبلیغات و جذب گردشگران
 • به چاپ رساندن این عکس ها و نگهداری آن در کتبی مانند کتاب آثار باستانی به عنوان مستندات تاریخی یک کشور
 • حفظ و نگهداری عکس ها در قالب سندی مهم و استفاده از آن در زمان هایی مانند زمان مرمت ابنیه تاریخی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *